ANASAYFA  |  ÖNERİ VE ŞİKAYET  |  İLETİŞİM

BİYOGRAFİ HABERLER MAKALELER GİYOTİN HAVUZU İLETİŞİM
TUTUNAMAMAK | HÜSEYİN SUNGUR | Resmi Web Sitesi
  KADROMUZ
 
TUTUNAMAMAK

2.YAZI

TUTUNAMAMAK!

35.02

19.02.2024

P.TESİ

 

 

(( Nazım’ın , otuzlu yıllardaki, PUTLARI YIKIYORUZ süreci için!))

 

Bir taraftan bu başlıklı yazıları yazarken, bir taraftan da, kişisel yaşam öykümü yazıyorum ; “ eksik olmayın,yaşıyorum”  diyerek.

Evet,eksik olmayın,yaşıyorum.Yaşarken de,haybeye göçüp,gitmek istemiyorum.Öyle ahret inancı,öteki dünya falan gibi ,“büyüklere, küçüklere anlatılan  masallara(*) ” prim verdiğimi falan,asla sanmayın.

Zaten, öncelikle , 19 yaşımda iken içine girdiğim ve bir daha da çıkamadığım bu “ anlama merakı dairesi” ile , kolkola , bugüne kadar geldik.Bu uğurda, bir çok şeyi(!) feda ettim.

(!) Ben de,bir çok kuşakdaşım gibi,mekteplerimi , ASKERLİĞİMİ vs bitirdikten sonra, itiş kakış, uygun bir yerde iş bulur, aşıma-işime falan bakardım. Aslında bakmadım da değil.Baktım,ancak,çoğundan kovuldum.İyi de etmişler, aksi halde, bugünkü “irtifada” olur muydum acaba!?

Büyük dedemden kalma çift/çubuk ,bu varlığa,babamın ansızın yitimi ertesinde, annemin DİŞİ BİR KARTAL gibi sahip çıkması,elbette beni, geçim etme konusunda,bir miktar da olsa, ayrıcalıklı kıldı.Yakın çevrem bilir.

Hiç ikilemem,söylerim.

Ben,sabah SEKİZ,akşamüstü saat BEŞ’in adamı değilim,olmadım,olamadım.Aklıma takılan,beni sıkıntılara sokan meraklarımın peşine gittim de gittim.

HİÇ PİŞMAN değilim.

Ancak, SÜRÜNÜN DE dışına düştüm.”Sürü”!? Evet sürü yazdım,doğru.Bu dışa düşme, beni huysuz-geçimsiz-dışarıya zararı dokunmayan , içe kapanık  birciliğin içine soktu.

SÜRÜ nedir. Biraz eyleşelim(mi)…

İNSAN’lar, topluluk halinde yaşarlar.Buna kabile,klan,oba,aşiret vs denir de denir.

Bir önceki yazımızda,35.01 da, yazdık ya! Adam,cıyak cıyak bağıttırıyordu bizi: GALÜBELADAN BERİ MÜSLÜMANIN diye…Size, beni-bizi böyle bağıttırmak hakkını KİM veriyor birader,diyemiyoruz tabii ki.Bizleri, tek tip, GAZOZ şişesi gibi,bir kasaya koymak istiyorlar.

DÜN de reddetmiştim,bugün daha kanlı,canlı reddediyorum ,TAYYİP BEY’e “uygulatılan” bu “bop SOYTARILIĞINI…

İNSANSOYU, iki bacağının üzerinde,bilgili/iradeli olarak durdu duralı, bir konuda ,HİÇ AMAN VERMEMİŞ, ÖDÜN DE…

ÖZGÜRLÜKTEN, özgürlüğe kavuşmaktan, kuduz köpekten kaçar gibi kaçmış da kaçmış.Sen kaçarsan, boş bıraktığın yeri itler,sırtlanlar,engerekler,yol kesenler,haraççılar doldurur,salak.

Ben kaçmadım arkadaş!Artık yalnız olmadığımı görüyor ve seviniyorum.Bugün yakılan minicik ışıklar,yarını daha da gümrah aydınlatacaklar.

TAYYİP BEY sayesinde, memleket,ikiye bölünen somun gibi kesildi.Bunu inkâr edemeyiz…

Kemal TAHİR, ciddi bir polemikçi idi.Epey kitabını okumuşluğumuz var.”” Edebiyat notları”” çalışması,enfes bir yapıttır.Bir yerde şöyle der K.T.; “” vücudunu satan fahişeden , hiç çekinmem,ürkmem,utanmam.Çünkü, hiç gizlenmeden ,fahişeliğini yapmaktadır.AMA,ama…Fikir o…….usundan, hiç hazzetmem.Çünkü o,daima bir gizliliğin ardında,bir kişisel çıkarın ardına siner  ve çevreyi kirletir”!!!!

Ben, ENGİN ARDIÇ’la , 1978 yılında, GELİŞİM yayınlarında, Hilmi YAVUZ ile sohbet ederken tanışmıştım.1981’in kasım ayına kadar süren bu sohbetler,bir yanıyla çok yararlı olmuştur. Taaaa ki,Hoca’nın, TAYYİP BEY güzellemesine kadar.Bu güzellemeyi ,inkar mı EDELİM…

Neyse.

 ENGİN ARDIÇ, akıcı TÜRKÇESİ , ışıklı tümceleri ile GALATASARAY LİSESİ’nde okurken, meşhur edebiyat öğretmeni,TAHİR ALANGU’NUN , işaret ettiği, “ siz,üçünüz yazar olacaksınız “ dediği , öğrencilerdendir.Diğer ikisi, FERHAN ŞENSOY ve SELİM İLERİ’dir.Bir iki kez,hocanın evinde yeyip,içmişliğimiz,GELİŞİM yayınlarına da, acaip zamanlarda, çat kapı gelmişliği vardır.Bir kaç tane de,çok sıra dışı ad konmuş kitapları var(dı): İSLAM TEKSAS’DA / MUSTAFA KEMAL,SİZİN GİBİ KIRO DEĞİLDİ…

Bu kitaplarda, LÜMPEN-ayak takımı dindarları, kıyasıya eleştiriyor, dalgasını geçiyordu.Star tevede, sabahları,günlük yorum yapıyordu ve çok derli topluydu.

Sonra!!! Sonra ne oldu birden bire…Bana,NİHAT GENÇ’in,okumaya doyamadığım kitabı: KÖPEKLEŞMENİN TARİHİ’ni anımsatan, bir yaşam çizgisine girdi.Ne kadar çoğaldılar,eyy ulu gök…Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..! 
 HABERLER
 
EKSİK OLMAYIN YAŞIYORUM
13. BÖLÜM

Tarih : 20.04.2024
Devamı...
 
 
TUTUNAMAMAK
12. BÖLÜM

Tarih : 17.04.2024
Devamı...
 
 
 
 MAKALELER
 
BİR EMİNE ROMANI
İÇ DÜNYA ÖYKÜSÜ

Tarih : 10.01.2024
Devamı...
 
 
sonbahara merhaba
candan ve gönülden

Tarih : 14.10.2023
Devamı...
 
 
 
 GİYOTİN HAVUZU
 

2. BUYRUN
DEMEKKİ NEYMİŞ

Tarih : 27.02.2024 |
Devamı...

 

TUTUNAMAMAK
7. BÖLÜM

Tarih : 27.02.2024 |
Devamı...

 

TUTUNAMAMAK
6. BÖLÜM

Tarih : 26.02.2024 |
Devamı...

 

TUTUNAMAMAK
5. BÖLÜM

Tarih : 25.02.2024 |
Devamı...

 


 
 

 
 
ANASAYFA BİYOGRAFİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ İLETİŞİM


Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.

HÜSEYİN SUNGUR | Resmi Web Sitesi | huseyinsungur.com © Copyright 2015-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA